صادرات و واردات آبزیان

کشور ایران با 2700 کیلومتر مرز آبی و منابع فراوان آب‌های شیرین به عنوان یکی از واردکنندگان آبزیان خوراکی و زینتی محسوب می‌شود، با توجه به پتانسیل‌های موجود برای پرورش آبزیان خوراکی و زینتی و همچنین مدیریت صحیح ذخایر آبزیان خلیج فارس و دریای خزر بی‌شک نیازمند تحولات مدیریتی و صنعتی در بنیان شیلات کشور هستیم. این در حالی است که در بازارهای جهانی با افزایش روزافزون تقاضا برای آبزیان و از طرف دیگر شاهد رقابت‌های تنگاتنگ کشورهای در حال توسعه برای افزایش سهم صادرات آبزیان هستیم. با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور ایران از لحاظ شرایط ایده‌آل تولید و نزدیکی به بازار مصرف در کشورهای اروپایی تلاش برای افزایش توان تولیدی و صادراتی کشور منطقی بوده و به این ترتیب شاهد افزایش توجه و سرمایه‌گذاری بخش‌های دولتی و خصوصی در سال‌های اخیر بوده‌ایم.

شرکت آکواراز با ایجاد رابطه همکاری در پروژه‌های اجرایی خود علاوه بر مشاوره و تامین نیازمندی‌های صنایع تولیدی شیلاتی، زمینه‌های صادرات آبزیان تولیدی و صید شده را نیز مهیا می‌کند. مشارکت‌های تجاری آکواراز با شرکت‌ها و نمایندگی‌های اروپایی، مسیر صادرات آبزیان به خارج از کشور را با سرعت و اعتماد بیشتری میسر می‌سازد. این شرکت در تلاش برای افزایش توان صادراتی کشور در صنعت شیلات، آمادگی خود را برای بازاریابی و صادرات کلیه محصولات شیلاتی تولیدی کشور ابراز کرده و با حسن نیت در شرف اجرای اقدامات اساسی برای ارتقاء سطح کیفی و کمی تولیدات شیلاتی کشور است.  

Previous
Next

برای افزایش توان رقابتی در صادرات آبزیان تحولات وسیعی در بخش‌های مختلف زنجیره تولید و عرضه محصولات آبی نیاز است. افزایش کیفیت و کمیت تولید و کاهش هزینه‌ها تنها در سایه افزایش اطلاعات، تجهیز مراکز شیلاتی به سیستم‌های نوین مدیریتی و آموزش نیرو‌های متخصص در مدیریت مراکز تولیدی میسر خواهد شد. تاسیس مراکز تحقیقاتی و آموزش نیرو‌های متخصص برای مدیریت پروژه‌های تحقیقاتی و تولید نژاد ماهی‌ّهای مقاوم و با رشد سریع در آب‌های با‌کیفیت منطقه، زمینه را برای کاهش واردات بچه ماهی و خودکفایی در امر تولیدات شیلاتی و صادرات مازاد تولید مهیا خواهد ساخت.  

Previous
Next

با توجه به نیاز کنونی کشور به واردات مولد و تخم چشم زده، برای آبزیان آب شور و شیرین، گروه مهندسی شرکت آکواراز در قالب همکاری‌های علمی با مراکز تحقیقات دولتی و خصوصی در کشور‌های اروپایی قادر است تامین و انتقال کلیه‌ نژادهای برتر ماهی‌ّ‌های مولد، بچه‌ماهی و تخم چشم‌زده را از مراکز تحقیقاتی و تجاری در سراسر دنیا انجام دهد. در زمینه آبزیان زینتی نیز آکواراز علاوه بر طراحی و اجرای مراکز تکثیر آبزیان زینتی، با مشارکت شرکت‌های همکار اروپایی و آسیایی، قادر است تامین و واردات انواع آبزیان زینتی از مراکز تحقیقاتی و تجاری در سراسر دنیا را به عهده بگیرد.  

Previous
Next