معرفی آکواپونیک

آکواپونیک روشی نوین برای کشاورزی پایدار است که از تلفیق سیستم پرورش ماهی مدار بسته با سیستم گلخانه‌ای هیدروپونیک ایجاد می‌شود. در سیستم‌های مدار بسته پرورش ماهی به مرور زمان غلظت برخی از مواد آلی زیاد می‌شود که برای آبزیان مضر است، ولی همین مواد آلی غذای اصلی گیاهان هستند و با هدایت آب در سیستم‌های هیدروپونیک به مصرف گیاهان می‌رسند. این فرایند نیازهای اصلی گیاهان برای رشد و نمو را تامین می‌کند و در عین حال آب به‌وسیله گیاهان تصفیه شده و به سیستم پرورش ماهی برگشت داده می‌شود.

سیستم‌های آکواپونیک در کشور‌های پیشرفته با سرعت زیادی در حال گسترش است و واحد‌های بسیار زیادی از پروژه‌های موفق در سال‌های اخیر اجرا و به بهره‌برداری رسیده‌اند. به مرور زمان در این سیستم‌ها که برای تحقق ایده کشاورزی پایدار در زمینه آبزی‌پروری ارائه شده‌اند تعداد گونه‌های گیاهی افزایش یافت و همراه آبزیان به عنوان محصول اصلی کشت در سیستم‌های آکواپونیک قرار گرفت. در کشورهایی مانند ایران با منابع آبی بسیار کم، استفاده بهینه‌ از منابع آبی امری اجتناب‌ناپذیر است. تولید محصولات ارگانیک در سیستم آکواپونیک کمترین اتلاف آب را به همراه دارد. از این رو از سیستم آکواپونیک به عنوان بهترین گزینه برای کشاورزی پایدار نام می‌بریم. 

از طرفی سیستم‌های آکواپونیک بخاطر افزایش راندمان و کاهش هزینه‌های تولید و نیز عدم ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی مورد توجه کشاورزان و جامعه علمی قرار گرفته است، آکواپونیک استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی را به صفر یا حداقل می‌رساند. سیستم‌های آکواپونیک در ابعاد کوچک خانگی تا مزارع بسیار بزرگ قابل اجرا هستند. بسته به اهداف تولید گونه‌های سازگار آبزی و گیاهی می‌توانند به عنوان محصول اصلی یا فرعی در چرخه تولید قرار گیرند. در کشت آکواپونیک بیشتر صیفی‌جات سریع‌الرشد انتخاب می‌شوند و در کمترین زمان ممکن بدون نیاز به فرایند‌های نگهداری آماده برداشت می‌شوند.

مزایای سیستم‌های آکواپونیک