آکواریوم های آب شور

انسان زیبایی‌ها، طبیعت رنگی و جانوران همزیست با طبیعت را دوست دارد. اگر تا‌کنون تجربه غواصی یا شنا در سواحل دریا‌های مرجانی را داشته باشید هدف از ایجاد آکواریوم‌ها را بهتر درک می‌کنید. دنیای زیر آب بسیار رنگی‌تر از دنیای ماست و این زیبایی در تانکی شیشه‌ای به نام آکواریوم جلوه می‌کند. تاریخچه آکواریوم ماهیان تزئینی به حدود 150 سال قبل برمی‌گردد ولی اکنون انسان قادر به نگهداری و نمایش تمامی گونه‌های جانوری و گیاهی در آکواریوم‌ها است.  ابداع آکواریوم‌های مینیاتوری تا سازه‌های اوشناریومی عظیم حاکی از اصرار بشر برای نمایش تمامی گونه‌های دنیای زیر آب دارد، از مرجان‌های ریز گرمسیری گرفته تا نهنگ‌های مناطق قطبی در مجموعه‌های آکواریومی به نمایش گذارده می‌شوند. 

آکواریوم‌های آب شور با ترکیب آبزیان دریایی و دکوراسیون صخره‌های مرجانی زنده یا مصنوعی ارائه می‌شوند، انتخاب نوع دکوراسیون و گونه‌های آبزیان بسته به سلیقه و فاکتورهای دخیل در اکوسیستم آکواریوم انجام می‌شود. در عمل عوامل محدودکننده زیادی برای ترکیب گونه‌های آبزیان دریایی وجود ندارد و با شناخت ویژگی‌های رفتاری ماهیان و غذادهی منظم می‌توان گونه‌های وسیعی را در کنار یکدیگر به نمایش گذاشت.  بسته به نوع گونه‌های آبزی و شکل آکواریوم می‌توان آکواریوم‌های آب شور را نامگذاری کرد.  از لحاظ ظاهری آکواریوم‌ها در مدل‌های تخت، استوانه‌ای و تونلی طراحی و اجرا می‌شوند، از لحاظ گونه‌های آبزی و دکوراسیون اجرایی نیز آکواریوم‌های آب شور در انواعی چون دکوراسیون تپه مرجانی زنده، دکوراسیون مصنوعی، آکواریوم گونه‌های خاص یا تک گونه، آکواریوم‌های عمومی یا شهری، اوشناریوم و آکواریوم‌های نمایشی یا آکواپارک طراحی و اجرا می‌شوند.  

Previous
Next

 به طور کلی از نظر سیستم فیلتراسیون آکواریوم آب شور نسبت به آکواریوم آب شیرین از حساسیت بیشتری برخوردار است و نیاز به تاسیسات و دستگاه‌های مضاعف جهت تثبیت و احیای شرایط آبی وجود دارد.  شرکت آکواراز تمامی مراحل ساخت و راه‌اندازی آکواریوم از قبیل طراحی، محاسبات فنی، ساخت و نصب سیستم‌های فیلتراسیون، احداث سازه و دکوراسیون داخلی، تامین و ترانسفر ماهیان آکواریومی را انجام داده و با حسن نیت تمامی پروژه‌های خود را طی سالیان متوالی با آموزش نیروی متخصص پشتیبانی و نگهداری می‌کند.

Previous
Next

معرفی برخی از انواع آکواریوم‌های آب شور ​:

آکواریوم سفره ماهی

سفره ماهی‌ها گونه‌های زیادی دارند که معمولا در حوض‌های کم عمق و قابل لمس برای بینندگان به نمایش گذاشته می‌شوند، جدا از سیستم‌های دفاعی تقریبا تمام گونه‌های RAY FİSH صلح‌جو هستند و در ترکیب با یکدیگر و یا با سایر آبزیان نمایش داده می‌شوند.

Previous
Next

آکواریوم گونه‌های خاص

در نواحی مختلف آب‌های زمین موجوداتی زندگی می‌کنند که نمی‌توان از نمایش زیبایی آنان چشم‌پوشی کرد، از طرفی این گونه از موجودات را به خاطر حساسیت زیاد و یا مهاجم بودن نمی‌توان در آکواریوم‌های عمومی با دیگر ماهیان نگهداری کرد، به همین دلیل نگهداری و معرفی آنها در آکواریوم‌های خاص انجام می‌شود.  از این آکواریوم‌ها می‌توان به آکواریوم ستاره‌های دریایی، مار ماهی، برخی مرجان‌های طبیعی، عروس دریایی، لاک‌پشت دریایی و غیره اشاره کرد، در برخی مواقع نیز گونه‌ها برای اهداف نمایشی ترجیحا در آکواریوم‌های مجزا نگهداری می‌شوند.

Previous
Next

آکواریوم لاک‌پشت دریایی

آبزیان نیز مانند دیگر جانداران رژیم‌های غذایی متفاوتی دارند این تفاوت سبب می‌شود که گونه‌های گیاه‌خوار و گوشت‌خوار مهاجم مانند لاک‌پشت دریایی و کوسه‌ماهی‌ها ترجیحا در آکواریوم‌های مجزا  نگهداری شوند و در صورت ادغام با سایر آبزیان باید نیاز‌های غذایی هرگونه، روزانه برآورده شود تا آسیبی به اکوسیستم جانوری آکواریوم وارد نشود، لاک‌پشت‌های دریایی خیلی زود با انسان‌ها و محیط آکواریوم انس می‌گیرند و بخاطر تغذیه با دست و قابل لمس بودن برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب هستند.

Previous
Next

آکواریوم کوسه‌ماهی

بدون شک کوسه‌ماهی‌ها یکی از پرطرفدارترین آبزیان دریایی هستند و علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب می‌کنند، کوسه‌ماهی‌ها در آکواریوم‌های عمومی و اختصاصی به معرض نمایش گذاشته می‌شوند. آکواریوم‌های کوسه‌ماهی مانند اکثر گونه‌های مشابه باید با گوشه‌های گرد یا مدور ساخته شوند تا ماهیان هنگام شنا احساس محدودیت نکنند.

Previous
Next

آکواریوم تونلی

آکواریوم تونلی معمولا در بخش مرکزی مجموعه‌های آکواریومی یا توریستی ـ تفریحی اجرا می‌شود و بسته به ابعاد تانک آکواریومی ظرفیت پذیرش گونه‌های وسیعی از ماهیان دریایی را دارند، شرکت‌های معدودی در دنیا توانایی ساخت و راه‌اندازی آکواریوم و اوشناریوم‌های تونلی را دارند. آکواراز با کادری بین‌المللی و باتجربه در صنعت آکواریوم و آبزی‌پروری و همکاری با برترین شرکت‌های صنایع آکواتیکی توانایی اجرای کلی سیستم‌های آکواریومی و اوشناریومی در ابعاد مختلف را داراست.

Previous
Next

آکواریوم‌های شهری یا عمومی

این نوع آکواریوم‌ها در ابعاد بسیار بزرگ برای نمایش گونه‌های وسیعی از آبزیان کوچک و بزرگ در اماکن عمومی احداث می‌شوند، آکواریوم‌های عمومی با وجود هزینه‌های زیاد ساخت و نگهداری، یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری با هدف جذب گردش‌گر و رونق شهر و مکان‌های تجاری و تفریحی است. گونه های جانوری اکوسیستم آکواریوم‌های شهری یا عمومی بسیار متنوع هستند. پستانداران بزرگ نظیر نهنگ، دلفین، پنگوئن، شیرهای دریایی، گونه‌های کوسه‌ماهی و سفره‌ماهی، ماهی‌های کف‌زی و گروه‌های بزرگ ماهی‌های سطح زی، گونه‌های ماهی‌های مرجانی بزرگ و کوچک، نرم‌تنان و بی‌مهرگان آبزی و غیره در ترکیب‌های اختصاصی قابل نگهداری و نمایش در این سازه‌های آبی عظیم هستند.  گونه‌های جانوری اکوسیستم آکواریوم با احتساب شرایط دمایی و کیفی آب انتخاب و تامین می‌شوند. شرکت آکواراز تلاش دارد با استفاده از ماهیان بومی خلیج فارس در آکواریوم‌های اجرایی، علاوه بر فعالیت‌های علمی در نمایش گونه‌های بومی، هزینه‌های تامین و انتقال ماهیان آکواریومی را نیز کاهش دهد.

Previous
Next