صادرات  و  واردات  آبزیان  
کشور ایران با 2700 کیلومتر مرز آبی و منابع فراوان آبهای شیرین به عنوان یکی از وارد کنندگان آبزیان خوراکی و زینتی محسوب می شود، با توجه به پتانسیل های موجود برای پرورش آبزیان خوراکی و زینتی و همچنین مدیریت صحیح ذخایر آبزیان خلیج فارس و دریای خزر بی شک نیازمند تحولات مدیریتی و صنعتی در بنیان شیلات کشور می باشیم.
این درحالی است که با افزایش روز افزون تقاضا برای آبزیان در بازار جهانی روبرو هستیم و شاهد رقابت های تنگاتنگ کشورهای در حال توسعه برای افزایش سهم صادرات آبزیان در بازارهای جهانی می باشیم، با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور ایران از لحاظ شرایط ایده آل تولید و نزدیکی به بازار مصرف در کشور های اروپایی تلاش برای افزایش توان تولیدی و صادراتی کشور دور از تصور نخواهد بود و شاهد افزایش توجه و سرمایه گزاری بخش های دولتی و خصوصی در سالهای اخیر بوده ایم.

شرکت آکواراز با ایجاد رابطه همکاری در پروژه های اجرایی خود علاوه بر مشاوره و تامین نیازمندی های صنایع تولیدی شیلاتی، زمینه های صادرات آبزیان تولیدی و صید شده را نیز مهیا می کند.
مشارکت های تجاری آکواراز با شرکت ها و نمایندگی های اروپایی، مسیر صادرات آبزیان به خارج از کشور را با سرعت و اعتماد بیشتری میسر می کند. در تلاش برای افزایش توان صادراتی کشور در صنعت شیلات، شرکت آکواراز آمادگی خود را برای بازاریابی و صادرات کلیه محصولات شیلاتی تولیدی کشور ابراز می دارد و با حسن نیت در شرف اجرای اقدامات اساسی برای ارتقاء سطح کیفی و کمی تولیدات شیلاتی کشور می باشد.

برای افزایش توان رقابتی در صادرات آبزیان نیاز به تحولات وسیعی در بخش های مختلف زنجیره تولید و عرضه محصولات آبی خواهد بود. افزایش کیفیت و کمیت تولید و کاهش هزینه ها تنها در سایه افزایش اطلاعات، تجهیز مراکز شیلاتی به سیستم های نوین مدیریتی و آموزش نیرو های متخصص در مدیریت مراکز تولیدی میسر می باشد.
با تاسیس مراکز تحقیقاتی و آموزش نیرو های متخصص برای مدیریت پروژه های تحقیقاتی و تولید نژاد ماهیان مقاوم و سریع الرشد در کیفیت آبهای منطقه، زمینه را برای کاهش واردات بچه ماهی و خودکفایی در امر تولیدات شیلاتی و صادرات مازاد تولید مهیا خواهد ساخت.

با توجه به نیاز کنونی کشور به واردات مولد و تخم چشم زده، برای آبزیان آب شور و شیرین، گروه مهندسی شرکت آکواراز در قالب همکاری های علمی با مراکز تحقیقات دولتی و خصوصی در کشور های اروپایی قادر به تامین و ترانسفر کلیه نژاد های برتر ماهیان مولد، بچه ماهی و تخم چشم زده از مراکز تحقیقاتی و تجاری در سراسر دنیا می باشد.
در زمینه آبزیان زینتی نیز آکواراز علاوه بر طراحی و اجرای مراکز تکثیر آبزیان زینتی، با مشارکت شرکت های همکار اروپایی و آسیایی، قادر به تامین و واردات انواع آبزیان زینتی از مراکز تحقیقاتی و تجاری در سراسر دنیا می باشد.