آکواریوم های آب شور
انسان زیبایی را دوست دارد و طبیعت رنگی و جانوران همزیست طبیعت را، اگر تا کنون تجربه غواصی یا شنا در سواحل دریا های مرجانی را داشته باشید هدف از ایجاد آکواریوم ها را بهتر درک می کنید. دنیای زیر آب بسیار رنگی تر از دنیای ماست و این زیبایی در تانکی شیشه ای به نام آکواریوم جلوه میکند، تاریخچه آکواریوم ماهیان تزئینی به حدود 150 سال قبل بر میگردد ولی اکنون انسان قادر به نگهداری و نمایش تمامی گونه های جانوری و گیاهی در آکواریوم ها می باشد.
ابداع آکواریوم های مینیاتوری تا سازه های اوشناریومی عظیم حاکی از اسرار بشر برای نمایش تمامی گونه های دنیای زیر آب دارد، از مرجان های ریز گرمسیری گرفته تا نهنگ های مناطق قطبی در مجموعه های آکواریومی به نمایش گذارده می شوند.

آکواریوم های آب شور با ترکیب آبزیان دریایی و دکوراسیون سخره های مرجانی زنده یا مصنوعی ارائه می شوند، انتخاب نوع دکوراسیون و گونه های آبزیان بسته به سلیقه و فاکتور های دخیل در اکوسیستم آکواریوم انجام می شود. در عمل عوامل محدود کننده زیادی برای ترکیب گونه های آبزیان دریایی وجود ندارد و با شناخت ویژگی های رفتاری ماهیان و غذا دهی منظم می توان گونه های وسیعی را در کنار یکدیگر به نمایش گذاشت.

بسته به نوع گونه های آبزی و شکل آکواریوم می توان آکواریوم های آب شور را نامگذاری کرد.
از لحاظ ظاهری آکواریوم ها در مدل های تخت، استوانه ای و تونلی طراحی و اجرا می شوند، از لحاظ گونه های آبزی و دکوراسیون اجرایی نیز آکواریوم های آب شور در انواعی چون دکوراسیون تپه مرجانی زنده، دکوراسیون مصنوعی، آکواریوم گونه های خاص یا تک گونه، آکواریوم های عمومی یا شهری، اوشناریوم و آکواریوم های نمایشی یا آکواپارک طراحی و اجرا می شوند.

از بعد سیستم فیلتراسیون در کل آکواریوم آب شور نسبت به آکواریوم آب شیرین از حساسیت بیشتری برخوردار می باشد و نیاز به تاسیسات و دستگاه های مضاعف جهت تثبیت و احیای شرایط آبی وجود دارد.
شرکت آکواراز تمامی مراحل ساخت و راه اندازی آکواریوم از قبیل، طراحی، محاسبات فنی، ساخت و نصب سیستم های فیلتراسیون، احداث سازه و دکوراسیون داخلی، تامین و ترانسفر ماهیان آکواریومی را انجام داده و با حسن نیت تمامی پروژه های خود را طی سالیان متوالی با آموزش نیروی متخصص پشتیبانی و نگهداری می کند.
در زیر به معرفی برخی از انواع آکواریوم های آب شور می پردازیم
آکواریوم سفره ماهی :
سفره ماهیان داراری گونه های وسیعی می باشند که معمولا در حوض های کم عمق و قابل لمس برای بینندگان به نمایش گذاشته می شوند، جدا از سیستم های دفاعی تقریبا تمام گونه های RAY FİSH صلح جو می باشند و در ترکیب با یکدیگر و یا با سایر آبزیان نمایش داده می شوند.
آکواریوم گونه های خاص:
در نواحی مختلف آبهای زمین موجوداتی زندگی می کنند که نمی توان از نمایش زیبایی آنان چشم پوشی کرد، از طرفی این گونه از موجودات را به خاطر حساسیت زیاد و یا مهاجم بودن نمی توان در آکواریوم های عمومی با دیگر ماهیان نگهداری کرد، به همین دلیل در آکواریوم های خاص آن گونه ها نگهداری و معرفی می شوند.
از این آکواریوم ها می توان به آکواریوم ستاره های دریایی، مار ماهی، برخی مرجان های طبیعی، عروس دریایی، لاک پشت دریایی و غیره اشاره کرد، در برخی مواقع نیز گونه ها برای اهداف نمایشی ترجیحا در آکواریوم های مجزا نگهداری می شوند.
آکواریوم لاک پشت دریایی
آبزیان نیز مانند دیگر جانداران رژیم های غذایی متفاوتی دارند این تفاوت سبب می شود که گونه های گیاه خوار و گوشتخوار مهاجم مانند لاک پشت دریایی و کوسه ماهیان ترجیحا در آکواریوم های مجزا نگهداری شوند و در صورت ادغام با سایر آبزیان باید نیاز های غذایی هرگونه روزانه برآورده شود تا آسیبی به اکوسیستم جانوری آکواریوم وارد نشود، لاک پشت های دریایی خیلی زود با انسان ها و محیط آکواریوم انس می گیرند و بخاطر تغذیه با دست و قابل لمس بودن برای بازدید کنندگان بسیار جذاب می باشند.
آکواریوم کوسه ماهی :

بدون شک کوسه ماهیان یکی از پرطرفدار ترین آبزیان دریایی می باشند و علاقه مندان زیادی را به خود جلب می کنند، کوسه ماهی ها در آکواریوم های عمومی و اختصاصی به معرض نمایش گذاشته می شوند. آکواریوم های کوسه ماهی مانند اکثر گونه های مشابه باید با گوشه های گرد یا مدور ساخته شوند تا ماهیان هنگام شنا احساس محدودیت نکنند.


آکواریوم تونلی :
آکواریوم تونلی معمولا در بخش مرکزی مجموعه های آکواریومی یا توریستی - تفریحی اجرا می شود و بسته به ابعاد تانک آکواریومی ظرفیت پذیرش گونه های وسیعی از ماهیان دریایی را دارند، شرکت های معدودی در دنیا توانایی ساخت و راه اندازی آکواریوم و اوشناریوم های تونلی را دارا می باشند. آکواراز با کادری بین المللی و با تجربه در صنعت آکواریوم و آبزی پروری و همکاری با برترین شرکت های صنایع آکواتیکی توانایی اجرای کلی سیستم های آکواریومی و اوشناریومی در ابعاد مختلف را دارار می باشد.
آکواریوم های شهری یا عمومی:
این نوع آکواریوم ها در ابعاد بسیار بزرگ برای نمایش گونه های وسیعی از آبزیان کوچک و بزرگ در اماکن عمومی احداث می شوند، آکواریوم های عمومی با وجود هزینه های زیاد ساخت و نگهداری، یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گزاری با هدف جذب گردش گر و رونق شهر و مکان های تجاری و تفریحی می باشد. گونه های جانوری اکوسیستم آکواریوم های شهری یا عمومی بسیار متنوع می باشند، پستانداران بزرگ نظیر نهنگ، دلفین، پنگوئن، شیر های دریایی، گونه های کوسه ماهی و سفره ماهی، ماهیان کف زی و گروه های بزرگ ماهیان سطح زی، گونه های ماهیان مرجانی بزرگ و کوچک، نرم تنان و بی مهره گان آبزی و غیره در ترکیب های اختصاصی قابل نگهداری و نمایش در این سازه های آبی عظیم می باشند.
با احتساب شرایط دمایی و کیفی آب آکواریوم گونه های جانوری اکوسیستم آکواریوم انتخاب و تامین می شوند. شرکت آکواراز تلاش دارد با استفاده از ماهیان بومی خلیج فارس در آکواریوم های اجرایی علاوه بر فعالیت های علمی در نمایش گونه های بومی، هزینه های تامین و انتقال ماهیان آکواریومی را نیز کاهش دهد.