آکواریوم های آب شیرین
ماهیان آب شیرین با تنوع گونه ای و محبوبیتی که دارند در آکواریوم هایی با دکوراسیون برکه های مصنوعی، نهر ها و آکواریوم های گیاهی و ساده به نمایش گذاشته می شوند. آکواریوم های آب شیرین از نظر تنوع جانوری در سه نوع فقط ماهی، ترکیبی و آکواریوم گیاهی اجرا می شوند، در عمل مرزی برای تقسیم بندی این آکواریوم ها وجود ندارد و گونه های ماهی و گیاهی در ترکیب با یکدیگر برای زیبا سازی فضای آکواریوم استفاده می شوند.
در زیر به معرفی برخی از انواع آکواریوم های آب شیرین می پردازیم :
آکواریوم ماهیان بومی
این آکواریوم ها شامل گونه های بومی موجود در رودخانه ها، دریاها و سایر منابع آبی کشور می باشد، احداث این آکواریوم ها علاوه بر جنبه های نمایشی اهداف علمی – فرهنگی نیز دارد و انواع آبزیان موجود در آبهای شیرین منطقه را برای معرفی به عموم به معرض نمایش می گذارد.
آکواریوم ماهیان تزئینی کوچک
با توجه به تنوع وسیعی که در زیستگاه ها و گونه های ماهیان آب شیرین وجود دارد تنوع آکواریوم های آب شیرین نیز بسیار زیاد است، ترکیب ماهیان کوچک با دکوراسیون های متنوع برای نمایش این گونه از آکواریوم ها استفاده می شوند. این آکواریوم ها جزء پرطرفدار ترین آکواریوم های می باشند و بیشتر در اماکن مسکونی و تجاری کاربرد دارند، همچنین بخاطر در دسترس بودن آب شیرین و فراوانی این گونه از ماهیان آکواریومی هزینه های ساخت و نگهداری پایین تری نیز دارند.
آکواریوم با دکوراسیون درختچه های آبی
برای دکوراسیون این آکواریوم ها از گونه های گیاهی و درختچه های نواحی گرمسیری استفاده می شود و با نمایش ماهیان بزرگ خاص خود علاقه مندان بسیاری را به خود جلب می کند، برای اکوسیستم جانوری علاوه بر ماهیان از گونه های جانوری مانند سمور آبی و لاک پشت ها نیز میتوان استفاده نمود..
آکواریوم با دکوراسیون آبشار
برای ورودی مکان های تفریحی و مجموعه های آکواریومی استفاده از ترکیب آبشار و آکواریوم علاوه بر زیبایی محیط، تداعی کننده ورود به طبیعت آبی می باشد، آب از روی سخره ها و گیاهان روئیده در سنگ عبور کرده و در تانک ماهیان آکواریومی می ریزد. این نوع مناظر آبی در ارتفاع و ابعاد مختلف قابل اجرا می باشند، برای بخش آکواریومی نیز میتوان از گونه های ماهی یا جانوری استفاده نمود.
آکواریوم گیاه
این آکواریوم ها با سخره ها و گیاهان آبی تزئین می شوند و با ادغام ماهیان مینیاتوری مانند گونه های تترا ترکیبی زیبا از رنگهای زنده را برای بینندگان ارائه میدهد، علاوه بر زیبا سازی محیط به سبب تاثیرات مثبتی که آکواریوم روی استرس و روان آدمی میگزارد استفاده از این سازه ها در منازل مسکونی و تجاری رو به افزایش می باشد.