طراحی و اجرای مراکز تکثیر آبزیان زینتی
پرورش آبزیان زینتی به جهت بازدهی سریع و سود زایی بالای خود در لیست برترین مشاغل اقتصادی قرار دارد. در عین حال به جهت حساسیت زیاد ماهیان آکواریومی به شرایط آبی و غذایی محیط کشت خود نیاز های مراقبتی دقیقی را می طلبند، شناخت و مدیریت حرفه ای مجموعه های تولیدی تنها در سایه تحقیقات علمی و تجربی مراکز پرورش آبزیان زینتی حاصل می شود.
متاسفانه در اکثر کشورها حدود 98 درصد از تولید کنندگان آبزیان زینتی جزو واحد های کوچک خانگی و غیر رسمی می باشند. دلیل این امر عدم آگاهی و نگرش علمی - صنعتی به مقوله پرورش آبزیان زینتی می باشد. نه در بخش دولتی و نه در بخش های خصوصی تحقیقات لازم برای ارتقای صنعت پرورش آبزیان زینتی اعمال نمی شود و اکثر تولید کنندگان با اطلاعات تجربی اطرافیان وارد عصه تولید می شوند و به سبب عدم شناخت ماهیان مولد و ناکافی بودن اطلاعات تکثیر و مدیریت مراکز پرورشی، تولید مقرون به صرفه نخواهد بود.
مهمترین اصل در سیستم تکثیر و پرورش ماهیان آکواریومی، مدیریت صحیح و حجم تولید می باشد. بدون شک تولید کنندگان خرد با وجود هزینه های اولیه کم نمی توانند جبران مصرف انرژی و زمان خود را کسب کنند. هر چقدر ظرفیت تولیدی یک مزرعه زیاد تر باشد به همان میزان سود و بازدهی بیشتری عاید سرمایه گذاز می شود.
موفقیت و یا عدم موفقیت در پروسه پرورش آبزیان زینتی می تواند تحت تاثیر کوچکترین عوامل موثر در تولید قرار گیرد. به عبارتی تمامی نیاز های ماهیان مولد و لارو ماهیان باید بدقت برسی و مهیا شود.
آکواراز با تجربه چندین ساله در عرصه تحقیقات و مدیریت سایت های پرورش ماهیان و غذاهای زنده آکواریومی با ارائه طرح های منحصر به فرد زمینه را برای احداث مراکز تخصصی پرورش آبزیان زینتی مهیا می کند. آکواراز علاوه بر اجرای سازه های پرورش ماهیان زینتی، تاسیسات و آموزش های لازم برای تولید غذای زنده برای ماهیان مولد را نیز در طرح های خود قرار می دهد. موفقیت در امر تولید و سودآوری، فقط با ایجاد مطلوبترین شرایط برای ماهیان مولد امکان پذیر است.
تولید لارو bloodworm و کرم Tubifex در ابعاد تجاری، ایجاد دستگاه مکنده لارو ماهیان کف زی، ساخت مدرن ترین سیستم کنترل کننده شرایط آبی برای هچ آرتمیا، احداث و مدیریت مرکز تولید غذاهای زنده آبزیان شرکت aquavit3 بخشی از فعلایت های شرکت آکواراز در بخش تولیدات غذای زنده می باشند.
علارغم واردات اکثر ماهیان زینتی، کشورایران دارای آب و هوایی بسیار ایدآل برای تکثیر انواع گونه های زینتی می باشد. با استفاده از اطلاعات کاربردی گروه مهندسی شرکت آکواراز در باره نحوه تکثیر گونه های پرورشی و استفاده از سیستم های نوین مدیریتی در تجهیز و احداث مراکز پرورش آبزیان زینتی میتوان ظرفیت تولیدی مراکز پرورشی را متحول نمود.
با همکاری سازمان های دولتی در ارائه تسهیلات بانکی برای تولید کنندگان و تجدید نظر در قوانین گمرکی برای ورود ماهیان زینتی از کشور های آسیای شرقی میتوان زمینه را برای سرمایه گزاران و تولید کنندگان داخلی هموار کرد.
آکواراز همچنین زمینه را برای صادرات ماهیان آکواریومی به بازارهای اروپایی برای تولید کنندگان ایرانی هموار می کند و با مشارکت های تجاری در عرصه آبزی پروری توان رقابتی تولید کنندگان داخلی برای صادرات آبزیان زینتی را بالا می برد.
در زیر به معرفی برخی از محاسن پرورش ماهیان آکواریومی می پردازیم:
  • سود دهی زیاد به نسبت سرمایه اولیه کم
  • بازدهی و سود در دوره 3 ماهه
  • عدم نیاز به آب زیاد و توانایی تولید اقتصادی در آب شهری
  • تواند تولید بسیار زیاد در کمترین واحد سطح
  • عدم نیاز به انرژی و هزینه های کارگری زیاد
  • وجود بازار فروش در داخل و خارج از کشور
  • عدم وجود ریسک سمایه گزاری